Skip to content Skip to footer

Mobilni na rynku pracy

logo-colour

Z przyjemnością informujemy, że od 01.01.2018r. Region Środkowo – Wschodni NSZZ  ”Solidarność” w partnerstwie z Fundacją ”ECO” realizują na terenie woj. lubelskiego projekt pt. Mobilni na rynku pracy. Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś Priorytetowa IV „Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa”, Działanie 4.2 „Programy mobilności ponadnarodowej”.

Realizator Projektu:  Region Środkowo – Wschodni NSZZ  ”Solidarność”, ul. Królewska 3, 20-109 Lublin.

Partner Krajowy:  Fundacja ”ECO”, ul. Wrotkowska 2, 20-469 Lublin

Partner Ponadnarodowy:  Comune Di Favara, Piazza Cavour 39, 92026 Favara

Zapraszamy do zapoznania się z  Dokumentami rekrutacyjnymi

Cel główny projektu: Aktywizacja zawodowa 50 osób młodych w wieku 18-35 lat, zagrożonych wykluczeniem społecznym, zamieszkujących na terenie województwa lubelskiego, należących do grupy osób NEET. Aktywizacja ma na celu udzielenie kompleksowego wsparcia w efektywnym poruszaniu się do rynku pracy z wykorzystaniem programu mobilności ponadnarodowej w terminie od 01.01.2018r. do 31.08.2019r.

Okres realizacji projektu: od 01.01.2018r. do 31.08.2019r.

Obszar realizacji projektu: woj. lubelskie.

Wartość projektu: 1 768 652,40 zł

Dofinansowanie projektu z UE: 1 667 662,35 zł

www.mapadotacji.gov.pl

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Oś Priorytetowa IV „Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa”, Działanie 4.2 „Programy mobilności ponadnarodowej”.

Projekt „Mobilni na rynku pracy” zakłada udział 50 (30 kobiet, 20 mężczyzn) Uczestników/czek Projektu.

ZAPRASZAMY osoby należące do grupy NEET, spełniające łącznie następujące kryteria:

  • nie pracują (są bezrobotne lub bierne zawodowo),
  • nie uczestniczą w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym (Uczestnikami nie mogą być studenci studiów stacjonarnych, jak również niestacjonarnych I,II i III stopnia),
  • nie szkolą się (nie uczestniczą w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności lub kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy),
  • osoby w przedziale wiekowym 18-35 lat (wiek Uczestnika liczony jest na podstawie daty urodzenia i mierzony w dniu rozpoczęcia udziału w projekcie),
  • osoby zamieszkałe na terenie województwa lubelskiego.

Co najmniej 50 % Uczestników/czek Projektu będą to osoby należące do przynajmniej jednej z poniżej wymienionych grup:

  • osoby, które opuściły zakłady poprawcze, schroniska dla nieletnich, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, pieczę zastępczą;
  • osoby z niepełnosprawnością;
  • osoby, które przedwcześnie opuściły system edukacji. osoby które ukończyły edukację na poziomie gimnazjum lub niższym i nie uczestniczą w dalszym kształceniu ani szkoleniu (poziom ISCED 2 i niżej);
  • osoby długotrwale bezrobotne (za osobę długotrwale bezrobotną rozumie się osobę, która w zależności od wieku: Młodzież (do 25 lat) – pozostaje osobą bezrobotną nieprzerwanie przez okres ponad 6 miesięcy, Dorośli (25 lat lub więcej) pozostaje osobą bezrobotną nieprzerwanie przez okres ponad 12 miesięcy).

Wsparcie oferowane w ramach Projektu obejmuje trzy obligatoryjne, następujące po sobie etapy:

Etap I – Przygotowanie do mobilności

  • Przygotowanie IPD (Indywidualny Plan Działań). Plan jest wynikiem współpracy indywidualnej Uczestnika/czki projektu i Mentora (opiekuna Uczestników Projektu). Realizacja IPD obejmuje okres od momentu powstania Planu, do usamodzielnienia się Uczestnika/czki Projektu na rynku pracy. W IPD zostaną określone cele edukacyjno – zawodowe, które Uczestnik/czka ma zrealizować dzięki udziałowi w Projekcie. IPD będzie realizowane przez cały okres udziału Uczestnika/czki w Projekcie, w trakcie pobytu za granicą oraz po powrocie do kraju.
  • Przygotowanie motywacyjne: Warsztaty psychologiczne i kompetencji społecznych: zasady komunikacji w grupie, radzenia sobie ze stresem i konfliktami, asertywność itp.
  • Przygotowanie językowe: Szkolenie z języka włoskiego w wymiarze 120 godzin szkoleniowych.
  • Przygotowanie kulturowe: Warsztaty dot. różnic kulturowych, zaznajomienie Uczestnika/czki z kulturą danego kraju.
  • Przygotowanie organizacyjne do mobilności. Przekazanie wiedzy na temat miejsca odbywania stażu, organizacji wyjazdu, rozdzielania wydatków itp.

Etap II – Pobyt za granicą

  • Realizacja programu mobilności ponadnarodowej za granicą w wymiarze 60 dni. Program mobilności ponadnarodowej będzie realizowany we Włoszech (Sycylia), nieprzerwanie przez 60 dni. Podczas realizacji programu mobilności ponadnarodowej Uczestnik/czka Projektu zrealizuje min. 220 godzin stażu prowadzącego do nabycia/podwyższenia doświadczenia zawodowego. Miejsca stażu będą dobierane indywidualnie, adekwatnie do predyspozycji zawodowych, potencjału, potrzeb i oczekiwań Uczestnika/czki.
  • Kontynuacja szkolenia językowego.
  • Trening kompetencji kulturowych / społecznych.
  • Aktywność na rzecz lokalnej społeczności.
  • Udział w cyklicznych wydarzeniach.

Etap III – Aktywizacja po powrocie do kraju

Uczestnicy/czki Projektu zostaną podzielni na pięć średnio 10 osobowych grup. Wszystkie szkolenia, a także etap mobilności ponadnarodowej, będą realizowane w podziale na powyższe grupy. Osoby zakwalifikowane do Projektu będą zobowiązane do wzięcia udziału we wszystkich formach wsparcia w Projekcie, w tym do 60-dniowego pobytu poza granicami kraju.

Dodatkowe wsparcie dla Uczestnika/czki w ramach Projektu:

  • opieka Mentora przez cały okres udziału w Projekcie, zarówno podczas pobytu w Polsce, jak również za granicą;
  • zwrot kosztów dojazdu, który przysługuje za udział w szkoleniach: przygotowanie językowe, przygotowanie kulturowe, spotkania z Mentorem w celu sporządzenia IPD, przygotowanie motywacyjne;
  • materiały szkoleniowe do nauki języka włoskiego;
  • poczęstunek i serwis kawowy podczas spotkań kulturowych;

Udział w Projekcie jest bezpłatny. Uczestnicy/czki Projektu nie ponoszą żadnych kosztów związanych z udziałem w Projekcie. W trakcie pobytu za granicą Uczestnik nie otrzymuje wynagrodzenia. Udział w stażu jest bezpłatny, Realizator Projektu pokrywa koszt zakwaterowania, wyżywienia oraz transportu. 60 dniowy staż we Włoszech jest niepowtarzalną możliwością zdobycia doświadczenia zawodowego w międzynarodowym środowisku, poznania kultury, historii, nowych osób.